Essentra Components 50M060100P010
Part No.:
50M060100P010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100P010.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
50M060100P010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
M6x1
Head Diameter:
0.453" (11.50mm)
Head Height:
0.177" (4.50mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.571" (14.50mm)