Essentra Components 50M060100J030
Part No.:
50M060100J030
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100J030.pdf
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M6 X 1 THREA
Shipping
50M060100J030 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M6x1
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
1.181" (30.00mm)
Length - Overall:
1.366" (34.70mm)