Essentra Components 50M020040D020
Part No.:
50M020040D020
Datasheet:
50M020040D020.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M2 X .4 TH
Shipping
50M020040D020 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2x0.4
Head Diameter:
0.150" (3.80mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Length - Below Head:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
0.839" (21.30mm)