Essentra Components 50M020040D016
Part No.:
50M020040D016
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M020040D016.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M2 X .4 TH
Shipping
50M020040D016 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2x0.4
Head Diameter:
0.150" (3.80mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.681" (17.30mm)