Grayhill Inc. 50BSP36-01A10N
Part No.:
50BSP36-01A10N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
50BSP36-01A10N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 125V
Shipping
50BSP36-01A10N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Screwdriver Slot
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Process Sealed, Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
13.64mm