onsemi 50A02MH-TL-E
Part No.:
50A02MH-TL-E
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
3-SMD, Flat Leads
Datasheet:
50A02MH-TL-E.pdf
Description:
TRANS PNP 50V 0.5A 3-MCPH
Shipping
50A02MH-TL-E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
3-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
500 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
120mV @ 10mA, 100mA
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
200 @ 10mA, 2V
Power - Max:
600 mW
Frequency - Transition:
690MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)