Ohmite 505AS200KDG2
Part No.:
505AS200KDG2
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
505AS200KDG2.pdf
Description:
505AS RESIST 20 OHMS 10%
Shipping
505AS200KDG2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
500
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
30W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:
10.000" L x 1.500" W (254.00mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)