Ohmite 504AS500KDG2
Part No.:
504AS500KDG2
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
504AS500KDG2.pdf
Description:
504AS RESIST 50 OHMS 10%
Shipping
504AS500KDG2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
500
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
24W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:
4.000" L x 1.500" W (101.60mm x 38.10mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)