Ohmite 502BA103KDG2
Part No.:
502BA103KDG2
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
502BA103KDG2.pdf
Description:
10W 700J 10K OHMS 10% SLAB
Shipping
502BA103KDG2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
500
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
10W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
0/ -2000ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.000" L x 0.252" W (50.80mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
1.500" (38.10mm)