Littelfuse Inc. 500E3CL5.5
Part No.:
500E3CL5.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
500E3CL5.5.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 500MA 5.5KVAC CYL
Shipping
500E3CL5.5 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80kA
Size / Dimension:
16.130" L x 3.000" W x 11.560" H (409.70mm x 76.20mm x 293.62mm)