Littelfuse Inc. 500E3C5.5
Part No.:
500E3C5.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
500E3C5.5.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 500MA 5.5KVAC
Shipping
500E3C5.5 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80kA
Size / Dimension:
15.875" L x 3.000" W x 9.750" H (403.23mm x 76.20mm x 247.65mm)