Littelfuse Inc. 500E11PT15.5
Part No.:
500E11PT15.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
500E11PT15.5.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 500MA 15.5KVAC
Shipping
500E11PT15.5 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
15.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35kA
Size / Dimension:
1.563" Dia x 12.800" L (39.69mm x 325.12mm)