Vishay Sprague 500D476M150EH2
Part No.:
500D476M150EH2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500D476M150EH2.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 150V AXIAL TH
Shipping
500D476M150EH2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
500D
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.433" Dia x 1.496" L (11.00mm x 38.00mm)