Vishay Sprague 500D108M050GK2
Part No.:
500D108M050GK2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500D108M050GK2.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V AXIAL TH
Shipping
500D108M050GK2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
500D
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.630" Dia x 1.752" L (16.00mm x 44.50mm)