Vishay Sprague 500D107M050DC2A
Part No.:
500D107M050DC2A
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500D107M050DC2A.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V AXIAL TH
Shipping
500D107M050DC2A Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
500D
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm)