Cornell Dubilier Knowles 500C192T400BD2B
Part No.:
500C192T400BD2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500C192T400BD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1900UF 400V SCREW CHAS
Shipping
500C192T400BD2B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
500C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
59.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.875" (22.23mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
4.687" (119.05mm)