E-Switch 500ASSP3M2QE
Part No.:
500ASSP3M2QE
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
500ASSP3M2QE.pdf
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V
Shipping
500ASSP3M2QE Specifications
Manufacturer:
E-Switch
Series:
500A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-Off-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
120 V
Actuator Type:
28 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
3.10mm