E-Switch 500ASSP1M6RE
Part No.:
500ASSP1M6RE
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
500ASSP1M6RE.pdf
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V
Shipping
500ASSP1M6RE Specifications
Manufacturer:
E-Switch
Series:
500A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
20 V
Actuator Type:
20 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
3.10mm