Jacob GmbH 50011M16BS7035
Part No.:
50011M16BS7035
Manufacturer:
Jacob GmbH
Category:
Cable and Cord Grips
Package:
Datasheet:
50011M16BS7035.pdf
Description:
CABLE GLAND 5-10MM M16 POLYAMIDE
Shipping
50011M16BS7035 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Jacob GmbH
Package/Case:
Type:
Cable Gland
Outside Cable Diameter (Min):
0.197" (5.00mm)
Outside Cable Diameter (Max):
0.394" (10.00mm)
Thread Size:
M16x1.5
Thread Length:
0.591" (15.00mm)
Conduit Hub Size:
Panel Hole Size:
Material:
Polyamide (PA6), Nylon 6
Includes:
Strain Relief
Color:
Gray
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C