Panasonic Electronic Components 4TPU15MSI
Part No.:
4TPU15MSI
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
4TPU15MSI.pdf
Description:
CAP TANT POLY 15UF 4V 0805
Shipping
4TPU15MSI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
POSCAP™ TPU
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
250mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)