3M (TC) 4936CIR-1.5(100)
Part No.:
4936CIR-1.5(100)
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Tape
Package:
Datasheet:
4936CIR-1.5(100).pdf
Description:
TAPE DBL SIDED GRAY 1 1/2" DIA
Shipping
4936CIR-1.5(100) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
VHB™ 4936
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Tape Type:
Double Coated, Double Sided
Adhesive:
Acrylic
Backing, Carrier:
Acrylic Foam
Thickness:
0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
Thickness - Adhesive:
Thickness - Backing, Carrier:
Width:
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Length:
Color:
Gray
Usage:
General Purpose
Temperature Range:
200°F (93°C)