Littelfuse Inc. 48026R2C5.5W
Part No.:
48026R2C5.5W
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylinder
Datasheet:
48026R2C5.5W.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 480A 5.5KVAC CYL
Shipping
48026R2C5.5W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount, End Cap (Hookeye)
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
480A
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Motor Protection
Features:
Indicating
Class:
R
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80kA
Size / Dimension:
15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)