3M (TC) 467MPSQ-12(6)
Part No.:
467MPSQ-12(6)
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Tape
Package:
Datasheet:
467MPSQ-12(6).pdf
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR 12"X12" 1=6PK
Shipping
467MPSQ-12(6) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
467MP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Tape Type:
Adhesive Transfer
Adhesive:
Acrylic, 200MP
Backing, Carrier:
Polycoated Kraft Liner
Thickness:
0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
Thickness - Adhesive:
0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Thickness - Backing, Carrier:
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Width:
12.00" (304.80mm)
Length:
12.00" (304.80mm)
Color:
Clear
Usage:
Attachment, High Temperature Applications
Temperature Range:
-40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)