TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 462A011-4/42-0
Part No.:
462A011-4/42-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Heat Shrink Boots, Caps
Package:
Datasheet:
462A011-4/42-0.pdf
Description:
HEATSHRINK BOOT BRKOUT 3:1 SZ11
Shipping
462A011-4/42-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit 462A0
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Boot, Transition - Breakout, 3:1
Shell Size - Insert:
11
Features:
Color:
Black
Material:
Polyolefin (PO), Flexible
Large Diameter Supplied:
0.520" (13.21mm)
Large Diameter Recovered:
0.260" (6.60mm)
Small Diameter Supplied:
0.260" (6.60mm)
Small Diameter Recovered:
0.142" (3.61mm)
Large Recovered Length:
0.819" (20.80mm)
Small Recovered Length:
1.000" (25.40mm)
Total Length Supplied:
Total Length Recovered:
1.819" (46.20mm)