Altech Corporation 456.OA12.1224C
Part No.:
456.OA12.1224C
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
456.OA12.1224C.pdf
Description:
SAFETY MODULE 4 CH 6P 8A 12V 2NO
Shipping
456.OA12.1224C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
OA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
6PST-4NC/2NO (4 Form B, 2 Form A)
Contact Rating (Current):
8 A
Switching Voltage:
400VAC, 250VDC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
6 ms
Operate Time:
-40°C ~ 85°C