Rubycon 450VXG470MEFCSN35X45
Part No.:
450VXG470MEFCSN35X45
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
450VXG470MEFCSN35X45.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
450VXG470MEFCSN35X45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
Series:
VXG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.87 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)