Littelfuse Inc. 450CC1210LR-C-2
Part No.:
450CC1210LR-C-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
450CC1210LR-C-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 21V 4.5A 1210
Shipping
450CC1210LR-C-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
PolySwitch®, LoRho
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
21V
Current - Hold (Ih) (Max):
4.5 A
Current - Trip (It):
Current - Max:
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
8 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.032" (0.80mm)