Grayhill Inc. 44MS30-09-1-12N
Part No.:
44MS30-09-1-12N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
44MS30-09-1-12N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Shipping
44MS30-09-1-12N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
44
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
9
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
102.69mm