Grayhill Inc. 44HS30-03B12N
Part No.:
44HS30-03B12N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
44HS30-03B12N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Shipping
44HS30-03B12N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
44
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
12
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm