Ideal Power Ltd. 44ATM120T-P150
Part No.:
44ATM120T-P150
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
44ATM120T-P150.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V
Shipping
44ATM120T-P150 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Series:
44ATM120T-P (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
15V
Current - Output (Max):
8A
Power (Watts):
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
6.61" L x 1.54" W x 2.60" H (168.0mm x 39.0mm x 66.0mm)