Ideal Power Ltd. 44ATM090T-P180
Part No.:
44ATM090T-P180
Datasheet:
44ATM090T-P180.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W
Shipping
44ATM090T-P180 Specifications
Series:
44ATM090T-P (90W)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
90 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Size / Dimension:
6.30" L x 2.52" W x 1.38" H (160.0mm x 64.0mm x 35.0mm)