Ideal Power Ltd. 44ATM065T-P120
Part No.:
44ATM065T-P120
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
44ATM065T-P120.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V
Shipping
44ATM065T-P120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ideal Power Ltd.
Series:
44ATM065T-P (65W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
No Load Power Consumption:
150mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm)