Grayhill Inc. 44A30-06-1-12N
Part No.:
44A30-06-1-12N
Datasheet:
44A30-06-1-12N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 1A 115V
Shipping
44A30-06-1-12N Specifications
Number of Positions:
12
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
6
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
76.33mm