Grayhill Inc. 44A30-06-1-11S
Part No.:
44A30-06-1-11S
Datasheet:
44A30-06-1-11S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 11POS 1A 115V
Shipping
44A30-06-1-11S Specifications
Number of Positions:
11
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
6
Circuit per Deck:
SP11T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
76.33mm