Grayhill Inc. 44A30-06-1-10S
Part No.:
44A30-06-1-10S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
44A30-06-1-10S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Shipping
44A30-06-1-10S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
44
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
6
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
76.33mm