TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 44A0111-14-2-MX
Part No.:
44A0111-14-2-MX
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Datasheet:
44A0111-14-2-MX.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 600V RED
Shipping
44A0111-14-2-MX Specifications
Manufacturer:
Packaging:
Bulk
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
14 AWG
Conductor Strand:
19/27
Jacket (Insulation) Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.089" (2.26mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0031" (0.080mm)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C