TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-12-2-MX
Part No.:
44A0111-12-2-MX
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
44A0111-12-2-MX.pdf
Description:
HOOK-UP DLWALLSTRND12AWGRED FEET
Shipping
44A0111-12-2-MX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
44A0111
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
12 AWG
Conductor Strand:
37/28
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0031" (0.080mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C