Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components 4401-010LF
Part No.:
4401-010LF
Manufacturer:
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial, Bushing
Datasheet:
4401-010LF.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.027UF 50V AXIAL
Shipping
4401-010LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
4401
Package/Case:
Axial, Bushing
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
50V
Current:
10 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Insertion Loss:
42dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.130" L (4.75mm x 3.31mm)