Siemens 43EP120F
Part No.:
43EP120F
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
43EP120F.pdf
Description:
CONTACTOR,FVR,S1.75,1PH,120VAC,N
Shipping
43EP120F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
240VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
102 VAC