Grayhill Inc. 42P36-05B10N
Part No.:
42P36-05B10N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
42P36-05B10N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Shipping
42P36-05B10N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
42
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
5
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
61.19mm