Tamura 420AS16056
Part No.:
420AS16056
Manufacturer:
Tamura
Category:
AC AC Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
420AS16056.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 16VAC 560MA
Shipping
420AS16056 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tamura
Series:
420AS
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
16VAC
Current - Output (Max):
560mA
Power (Watts):
9 W
No Load Power Consumption:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension:
1.83" L x 2.05" W x 2.84" H (46.5mm x 52.0mm x 72.0mm)