Visual Communications Company - VCC 41-NKR120-CRO
Part No.:
41-NKR120-CRO
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
41-NKR120-CRO.pdf
Description:
PMI .250" LED 120V TAB CLEAR RED
Shipping
41-NKR120-CRO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
41
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
AC
Voltage:
120V
Current:
3.5mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
7.11mm Dia