Bourns Inc. 4108R-1-104
Part No.:
4108R-1-104
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
4108R-1-104.pdf
Description:
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8DIP
Shipping
4108R-1-104 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
4100R
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±2%
Number of Resistors:
4
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
50ppm/°C
Number of Pins:
8
Power Per Element:
250mW
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Applications:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
8-DIP
Size / Dimension:
0.465" L x 0.300" W (11.81mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.69mm)