Siemens 40HP120F
Part No.:
40HP120F
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
40HP120F.pdf
Description:
CONTACTOR, SZ3,1PH,N12,120V,
Shipping
40HP120F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):
90 A
Switching Voltage:
240VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
102 VAC