JST Sales America Inc. 40FLZ-RSM2-R-TB(LF)(SN)
Part No.:
40FLZ-RSM2-R-TB(LF)(SN)
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
40FLZ-RSM2-R-TB(LF)(SN).pdf
Description:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Shipping
40FLZ-RSM2-R-TB(LF)(SN) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
FLZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
40
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.079" (2.00mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material:
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C