Siemens 40EP82WD
Part No.:
40EP82WD
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
40EP82WD.pdf
Description:
CONTACTOR,FVNR,S1.75,3PH,208VAC,
Shipping
40EP82WD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
208VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
176.8 VAC