Visual Communications Company - VCC 405-BR24H-O
Part No.:
405-BR24H-O
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
405-BR24H-O.pdf
Description:
PMI .250" LED 24V TAB CLEAR RED
Shipping
405-BR24H-O Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
405
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
24V
Current:
17mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)