Siemens 3SU11030AB301BA0
Part No.:
3SU11030AB301BA0
Manufacturer:
Siemens
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
3SU11030AB301BA0.pdf
Description:
ILLUMINATED PUSHBUTTON, MOM, YEL
Shipping
3SU11030AB301BA0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
3SU1
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
500 V
Voltage Rating - DC:
500 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C