Siemens 3RT20161AN61
Part No.:
3RT20161AN61
Manufacturer:
Siemens
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
3RT20161AN61.pdf
Description:
CONTACTOR S00 9A 200VAC 1NO SCRW
Shipping
3RT20161AN61 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Siemens
Series:
3RT2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
200 ~ 220VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
9 A
Switching Voltage:
690VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage:
170 VAC