MEC Switches 3ETL9-10.4
Part No.:
3ETL9-10.4
Manufacturer:
MEC Switches
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
3ETL9-10.4.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Shipping
3ETL9-10.4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEC Switches
Series:
Multimec® 3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 24VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
10.40mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
10.10mm x 10.10mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
300gf
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Sealed - Flux Protection
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C